Attributes
Brand -
Category Hardware & Tools / Sewing & Embroidery Machines
Origin -
Brand FEIYUE
Model Number FY220/FY221
Power Source Corded Electric
Stitch Types Multi-function (Utility, Decorative, Buttonhole)
Max Stitch Width 5mm
Built-in Stitches 22 Patterns
Weight 6.8 kg
Lighting Integrated LED Work Light
Foot Control Variable Speed Pedal Included
Warranty 1 Year Manufacturer Warranty
6 reviews
A
Anonymous
Mar 26, 2026
Rating: 5/5
Perfect for beginners!
A
Anonymous
Mar 21, 2026
Rating: 5/5
Compact and powerful
Rating: 3/5
Decent but manual could be better
Rating: 4/5
Good home machine
Exceeded expectations
Rating: 4/5
Great value for money
5 FAQ
Q: Can it sew through thick leather?
Q: How do I clean the lint from inside the machine?
Q: Does this machine come with a walking foot?
Q: Is there a free arm feature for sewing cuffs?
Q: What is the voltage requirement?
A: The China flagship model typically operates on 220V. If you are located in a region with 110V power (like the US), you will need a step-up voltage converter to use it safely.